Декоративний щур — дуже розумний, симпатичний і відданий звір, який вміє гідно оцінити любов і турботу. І хоча тривалість життя таких вихованців значно поступається, скажімо, котячій або собачій, правильне харчування допоможе щурові прожити якнайдовше і почуватися протягом життя якнайкраще. Розберемося, як правильно годувати щура, і розвіємо деякі стереотипи.

Міф 1: Щур може їсти все підряд

У народі щури прославилися як істоти, що пристосовуються й виживають у будь-яких умовах. Це дійсно так, коли йдеться про цілу популяцію. Молоді самки швидко досягають статевої зрілості, і, навіть якщо не доживають і до року, встигають залишити після себе цілий легіон нащадків.

Інша справа — окремо взята тварина, та не якась там, а ваш улюблений вихованець і маленький друг. Продуктовий кошик щура ширший, ніж, наприклад, у породистого кота, але це не означає, що гризунів варто годувати недоїдками. Зокрема, для їхнього здоров'я шкідливі:

    • будь-які солодощі, в тому числі — солодкі сухофрукти;

    • фастфуд, чіпси і т. п.;

    • копчені, ковбасні вироби;

    • жирна, смажена їжа;

    • здобна випічка;

    • солона їжа, в тому числі арахіс, сухарики тощо;

    • бобові, капуста.

Навіть цілком натуральні продукти іноді потрібно обмежувати — наприклад, солодкі фрукти, ягоди та овочі на зразок бананів, дині, груш, слив, персиків тощо. Величезна кількість фруктози, що міститься в них, може провокувати бродильні процеси в кишечнику, що призводить до болів і розладів травлення.

Багато дорослих щурів, зокрема, не переносять лактозу, тому їм не слід давати цільне молоко, вершки і вершкове масло. А ось кисломолочний сир помірної жирності, кефір, ряжанка, безлактозний твердий сир і йогурт без добавок підуть на користь.

Міф 2: Щури харчуються тільки рослинною їжею

Та вже! На відміну від кроликів, хом'ячків або, припустимо, морських свинок, щури — тварини всеїдні. У природі вони охоче їдять черв'яків, жуків, коників, ящірок, яйця птахів і змій, а іноді навіть пташенят. Якщо ви — шанувальник натуралізму, для вихованців можна в спеціалізованих магазинах купувати коників або, скажімо, борошняного хрущака, а також черв'яків і апетитних личинок.

Але якщо світ комах вас не приваблює, сподобається щуру і звичайне м'ясо — варене або сире, розморожене: курятина, індичка, кролик, ягня, телятина. Підростаючим щурятами можна готувати кашу з м'ясним фаршем. До душі декоративним пацюкам і варені яйця — курячі або перепелині. Багатьом з них подобається риба (тріска, хек, минтай, тунець) і навіть морепродукти.

Міф 3: Найкраща їжа для щури — горіхи і насіння

Домашній щур — не білка, що готується до суворої зими. Останні намагаються запасати максимально калорійну їжу, оскільки від поживної цінності  харчу буде залежати виживання протягом довгих місяців. А от для щурів надлишок жирів — як тваринних, так і рослинних — шкідливий.

Якщо ви годуєте щура сухою сумішшю, горіхи і насіння повинні складати не більше 15% від загального складу, в основі ж — злаки: овес, ячмінь, нешліфований рис, пшениця, жито, пшоно. Соняшникове насіння і арахіс (який, до речі, зовсім не горіх) краще взагалі виключити як потенційні алергени. Значно кориснішим буде гарбузове і лляне насіння, а також волоські горіхи і фундук.

Міф 4: Пацюкові достатньо злаків

Ще одна крайність, спровокована рекламою. За запитом «корм для щурів» ви швидше за все знайдете вищезгадані злакові суміші, з чого можна зробити висновок, що ними і обмежується щуряче меню. Але насправді раціон вихованця повинен бути різноманітним, і, крім злаків, горіхів, насіння і білків тваринного походження, має включати в себе свіжі овочі та зелень.

З овочів краще всього вибирати некрохмалисті: гарбуз, моркву, корінь селери, буряк, ріпу, огірки, броколі, помідори, кабачки, топінамбур. Із зелені, крім звичних салату, шпинату і стебел селери, можна давати листя кульбаби, подорожника і конюшини, бурякове бадилля, паростки вівса і пшениці. Дику зелень слід збирати в місцях, віддалених від проїжджої частини та інших забрудників.

Міф 5: Щур сам розбереться

Людина часто переоцінює гастрономічну «мудрість» тварин — мовляв, звір сам відчуває, що для нього корисно, а що ні. Так-так, саме тому собаки так люблять цукерки, а кішки — дешеву ковбасу... У природі щури боряться за виживання, і в таких умовах найважливіший критерій вибору їжі — поживна цінність. А отже, тварина завжди вибере більш калорійний продукт, а вже кому як не людям знати, що поживний — далеко не завжди корисний.

При цьому щури схильні до ожиріння, захворювань печінки і підшлункової залози, гастритів, ентероколітів, алергії й авітамінозу. Профілактика усього переліченого лежить на вас. У порівнянні з вихованцями більшого розміру щур їсть зовсім мало — значно простіше і дешевше забезпечити йому повноцінне меню, ніж шукати потім ветеринара, який працює з дрібними звірятками, і тим паче — витирати гіркі сльози дітей, котрі втратили улюбленця.

Раз на пару місяців відвідуйте з вихованцем ветеринара, навіть якщо пацюк виглядає здоровим. Отримати консультацію фахівця ви можете і на нашому сайті, а також придбати товари першої необхідності для щурів: корми, засоби від паразитів, шампуні, гранули для клітки, камені для сточування зубів, мисочки і не тільки.