Прийнято вважати, що породисті тварини живуть менше за своїх умовно диких побратимів. Однак на тривалість життя вихованця впливає безліч факторів, окрім породи. Сьогодні поговоримо про те, скільки років живуть шотландські кішки — висловухі і прямовухі.

При належному догляді шотландський кіт живе близько 15 років, а часом доживає і до 20 — тобто нічим не поступається безпородним тваринам. Під належним доглядом мається на увазі збалансоване якісне харчування, своєчасна вакцинація і обробка від паразитів, регулярні планові огляди у ветеринара, профілактика зубного каменя, дотримання гігієни очей, вух, шерсті.

Втім, це стосується всіх котів, не тільки до шотландських. Окремо можна відзначити висловухих — вони вимагають ретельного догляду за вухами, оскільки в складочках може накопичуватися бруд, що провокує розмноження бактерій і розвиток запальних захворювань.

Більшість хвороб, до яких схильні шотландські висловухі і прямовухі коти, можна назвати «загальнокотячими»: остеохондроз, ожиріння, сечокам'яна хвороба, проблеми зі слухом і зором з віком підкрадаються до всіх воркотиків, але відстрочити їх і навіть запобігти їхньому розвиткові — у ваших силах. А ось специфічні породні захворювання — штука більш складна і непередбачувана.

Тривалість життя шотландської кішки і її слабкі місця

І прямовухі, і висловухі шотландські коти схильні до кардіоміопатії. Це ціла група не до кінця вивчених захворювань, що уражують міокард і характеризуються деформацією серцевих камер. Хвороба це спадкова, і проявитися може в будь-якому віці. Для чутливих, схильних до повноти шотландців вона особливо небезпечна.

Діагностувати кардіоміопатію буває важко, вилікувати — неможливо. Профілактичні заходи на кшталт помірної активності, низькожирової дієти і спеціальних препаратів не гарантують успішного результату. Найнадійніший спосіб захистити вихованця від такої напасті — купувати шотландське кошеня в хорошому спеціалізованому розпліднику, де вам нададуть всі документи, включаючи результати генетичних тестів батьків. Таке тестування підтверджує відсутність спадкових захворювань у тварин.

Скільки живуть кішки скоттіш-фолд?

Ще одна невтішна новина: тривалість життя висловухих котів може бути нижчої, ніж у прямовухих родичів. Всьому виною — відповідний ген. Деформація хрящів, що визначає чарівну форму вушок, екстраполюється на все тіло. Через це висловухі кішки схильні до захворювань суглобів, аж до повної інвалідизації тварини.

Щоб звести ризики до мінімуму, слід також купувати кошенят тільки в ліцензованих розплідниках, не соромлячися вимагати всі документи, що свідчать про здоров'я тварини. Поспостерігайте за поведінкою кошеняти: воно має бути активним, рухливим, бігати і стрибати, не завалюючись і не підвертаючи лапки.

Такий підхід може здатися цинічним, але насправді, підтримуючи сумлінних заводчиків, ви відбираєте хліб у тих, хто бездумно плодить тварин заради наживи, не замислюючись про долю підопічних. Чим менше покупців буде у таких «підприємців», тим швидше вони відійдуть від справ.

Шотландська кішка: тривалість життя і репродукція

В середньому, шотландські самки живуть на 2 роки довше самців, оскільки вони менш схильні до сечокам'яної хвороби і її ускладнень. Однак стосується це стерилізованих тварин.

Стерилізація знижує ризик розвитку вищезгаданої сечокам'яної хвороби і онкологічних захворювань, зменшує кількість стресів. У випадку із самцями, кастрація допомагає котикам не втрачати почуття самозбереження —все ми знаємо історії про те, як чийсь кіт втік з дому за покликом любові.

Для самок небезпечні т. зв. «порожні» тічки, тобто такі, що не привели до зачаття: через гормональні перепади можуть розвиватися захворювання молочних залоз (в т. ч. злоякісні), піометра, рак яєчників і матки, а також хвороби серця. Якщо ви не збираєтеся ставати професійним заводчиком, кішку найкраще стерилізувати до першої тічки.

Разом із тим, постійні пологи також шкідливі і небезпечні для організму. У професійних розплідниках кожній кішці відведено певний термін репродукції, після якого горду маму стерилізують і відправляють на заслужену пенсію — зазвичай в цей момент вона ще досить молода. При цьому, під час вагітності та лактації кішці надається спеціальне харчування, посилений догляд, спостереження ветеринара і харчові добавки. Тільки так можна компенсувати завдану організму мами шкоду і розраховувати на здорове потомство.

Якщо у вас залишилися питання з догляду за шотландськими кішками, на нашому сайті ви можете безкоштовно проконсультуватися з ветеринаром онлайн.