Стерилізація і кастрація домашніх тварин

Багато власників домашніх тварин не розуміють важливості таких видів операцій, як стерилізація і кастрація. Ми постараємося відповісти на всі питання і розвіяти ваші сумніви.

Що таке стерилізація і кастрація?

Це перш за все профілактика серйозних захворювань у тварин. Наприклад, таких, як хвороба матки і яєчників, пухлина молочних залоз у сук і кішок. І профілактика простатиту, аденоми простати у псів і котів. Також, іноді така операція необхідна при цукровому діабеті, гнійних запаленнях, пухлинах в жіночих органах і кіст. А в деяких випадках - це дієвий засіб для запобігання дерматологічних захворювань і патологій сім'яників у котів і псів.

Чим відрізняється кастрація від стерилізації:

  • Стерилізація - хірургічний спосіб, запобігання вагітності. Головним завданням є уникнути можливість особам чоловічої статі запліднювати, а особам жіночої статі бути заплідненою. При цьому органи не видаляються. Котам проводять перев'язку сім'яних канатиків, а кішкам перев'язують маткові труби.
  • Кастрація - це повне видалення органів (репродуктивних). Тобто, сім'яників у котів, яєчників і матки у кішок. Кастрація - більш популярне оперативне втручання у ветеринарній медицині.

У ветеринарній медицині існує лапароскопічна стерилізація - це операція з видалення яєчників і матки через два проколи по 5 мм в черевній порожнині. Плюси такої операції - менше швів, менше контакту з органами (запобігає зараженню), швидке загоєння.

Стерилізація собак:

  • Вік для стерилізації - найчастіше таку операцію роблять з 6 до 12 місяців, однак можна проводити її практично в будь-якому віці. Самку краще стерилізувати до першої тічки.
  • Навіщо стерилізувати собаку - майже в 100% випадків така операція є відмінною профілактикою пухлин, які в 95% випадків призводять до смерті улюбленця.

Стерилізація кішок:

  • Вік для стерилізації - операція проведена в ранньому віці благотворно впливає на здоров'я кішки і навіть може продовжити життя. Самий відповідний вік - від 6 до 8 місяців. Це той самий період, коли у тварини виявляються перші ознаки статевого дозрівання.
  • Навіщо стерилізувати кішку - гормональний фон кішки під час і після статевого дозрівання - нестабільний. І це згубно позначається на її здоров'ї. Піднімається ризик захворювань - пухлин молочної залози, матки, яєчників і внутрішніх статевих органів. Стерилізація усуває більшу кількість ризиків, які пов'язані з надлишком гормонів.

Кастрація собак:

  • Вік для кастрації - для кастрації псів є вікові обмеження. Таку операцію можна проводити не раніше піврічного віку цуценя, інакше у собаки є ризик зупинки росту і фізичного розвитку. Собак жіночої статі можна оперувати до першої тічки - 6-9 місяців.
  • Навіщо каструвати собаку - профілактика серйозних захворювань. Якщо кастрацію провести вчасно і правильно, тоді це стане відмінним захистом від пухлин і новоутворень в статевих органах і молочних залозах.

Кастрація котів:

  • Вік для кастрації - оптимальним віком для кастрації прийнято вважати 6 місяців, але у багатьох тварин до цього віку вже настає статева зрілість. І тому, кастрацію можна проводити - близько 4 місяців.
  • Навіщо каструвати кота - після цієї операції кіт припиняє мітити територію. Кіт стає більш спокійним. Також, за статистикою, здоров'я міцнішає, а термін життя значно збільшується.

Чи впливає стерилізація і кастрація на поведінку

Кастрована тварина стає більш спокійною. Мисливський інстинкт у котів зберігається, він також буде грати з м'ячиком або будь-якою іншою іграшкою. І не стане ледачим і товстим всупереч думці багатьох. До речі, ожиріння після кастрації - це міф. Комплекція вашого улюбленця безпосередньо залежить від вас.

Собаки після кастрації стають більш слухняними і поступливими. Менше мітять квартиру (приблизно на 68%), перестають битися і тікати. Собаки також менше виють і гавкають на самоті і краще піддаються дресируванню.

Стерилізація під час вагітності

Так, можна, ця процедура називається - "викорінення вагітної матки", але проводити таку операцію можна в єдиному випадку, коли є загроза смерті самки. Стерилізувати здорову вагітну кішку не рекомендується, так як під час вагітності в організмі відбуваються гормональні та фізичні зміни. Є ймовірність великої крововтрати, а шви будуть більше, ніж при стерилізації поза вагітності.

Стерилізація під час тічки

Найкраще проводити операцію за два тижні до або два тижні після тічки. Якщо стерилізувати тварину під час тічки, тоді збільшуються ризики складного виходу з наркозу і повільного загоєння швів.

Стерилізація літніх тварин

До зовсім похилого віку відкладати операцію не варто. Чим старше тварина, тим вище ризики захворювань статевих органів. Якщо виникла необхідність стерилізувати літню тварину, варто більш ретельно підходити до питання про її безпеку, щоб не завдати серйозної шкоди здоров'ю. Перед операцією необхідно пройти обстеження: аналізи крові, сечі, дослідження внутрішніх органів і обов'язково проконсультуватися з кардіологом. Пам'ятайте, що дорослому коту перенести анестезію буде складно.

Період відновлення після кастрації і стерилізації

У перші дні тварина вимагає спокою і усамітнення. Зазвичай, протягом одного дня, тварина знаходиться в стані виходу з наркозу. На цей період лікар може прописати антибіотики і знеболюючі. Необхідно стежити за поведінкою і станом улюбленця, воно не повинно відхилятися від норми.

Догляд за твариною після стерилізації та кастрації

Бажано облаштувати м'яке місце і в теплі, в ідеалі, без потрапляння прямих сонячних променів. Обмежуйте контакт дітей і інших тварин з прооперованим улюбленцем. У період відновлення тварина повинна відчувати себе спокійно, затишно, в чистоті і тиші.

Догляд за швами після стерилізації

Шви обробляються звичайними антисептичними розчинами (перекис водню, хлоргексидин, диоксидин) і робити це протягом 10 днів. Перевіряйте стан швів, вони повинні залишатися сухими та чистими. Ні в якому разі не можна допускати намокання і нагноєння швів.

Харчування після кастрації і стерилізації

Харчування має залишатися збалансованим. Годувати найкраще вимірювальними порціями, які дозволені відповідно до ваги тварини і її зростом. Головне не перегодовувати улюбленця, навіть, якщо він дуже просить. Пам'ятайте, що вага і здоров'я тварини - це повністю ваша відповідальність.

Чи варто використовувати контрацептиви для собак і кішок

Є кілька варіантів:

  • "Укол від тічки" - цей метод полягає у введенні гормонального препарату, який запобігає процес тічки у тварини. Цей метод швидкий і ефективний, але не безпечний для здоров'я улюбленця. Такі уколи можуть спричинити за собою: порушення метаболізму, запалення статевої системи, виникнення новоутворень.
  • Оральні контрацептиви - це препарати, які коригують поведінку тварини під час періоду статевого полювання. Ці лікарські засоби містять в собі хімічні компоненти, які згубно впливають на організм тварини.

Ці методи лише призупиняють поклик природи, а не запобігають його повністю. А, тим більше, згубно впливають на здоров'я вашого улюбленця. Зробіть правильний вибір. Продумайте операцію вашої тварини заздалегідь і серйозно підходите до цього питання. Пам'ятайте, ви несете за них відповідальність і ви вирішуєте їх долю.