Для одних добермани виглядають страхітливо, для нас же це — приклад краси, елегантності і витонченості серед великих собак. До них потрібен особливий підхід і в харчуванні, і у вихованні. Сьогодні обговоримо перший пункт, оскільки з нього починається здоров'я і довголіття собаки. У новій статті розбираємося, чим і як правильно годувати добермана, відштовхуючись від популярних міфів.
Доберман — собака медійний. Представників цієї породи ми регулярно бачимо в кіно, рекламі і навіть fashion-зйомках, а особливо їх популярності посприяли анімовані кліпи відомої музичної виконавиці нульових. Більше того — прекрасний вірш Сергія Єсеніна «Дай, Джиме, на щастя лапу мені...» було присвячено саме доберманові. Почути про цих собак можна що завгодно — одні кажуть, що це добрі тварини, які можуть бути няньками, інші стверджують, що вони агресивні і неврівноважені, тому їх використовують у боях.
Насправді добермани з самого початку виводилися для служби в поліції, тому всі перелічені характеристики — правда. Все залежить від ситуації, в якій собаці потрібно діяти, і від виховання. Доберманові потрібна найсуворіша дисципліна в усіх сферах, у тому числі й у харчуванні. В свою чергу, це вимагає підвищеної відповідальності й від вас. Регулярно відвідуйте з вихованцем ветеринара і слухайте його рекомендації, а не поради знайомих. «Зіпсований телефон» і «сарафанне радіо» породжують безліч міфів, які можуть вартувати тварині здоров'я. Спростуємо деякі з них.
Добермана неможливо перегодувати
За своєю природою добермани — активні енергійні тварини, з якими потрібно багато гуляти. Якщо ви не будете задовольняти потреби вихованця в русі, він не стане сидіти сиднем — готуйтеся до урагану в домі. Тому дійсно — до повноти добермани не схильні, за рідкісними винятками. Однак надмірне та/або безладне харчування може викликати серйозні розлади травлення. У сильних і витривалих доберманів слабка мускулатура шлунково-кишкового тракту. Занадто щедра трапеза або прийом їжі відразу після фізичної активності можуть спровокувати:
- Гостре шлункове розширення — стан, при якому стінки шлунка перерозтягуються через порушення моторики і скупчення повітря, що потрапило при ковтанні. Роздутий шлунок тисне на інші органи, викликаючи порушення дихання і кровообігу. У деяких випадках потрібне оперативне втручання.
- Заворот кишок — всім відоме словосполучення, яке означає перекрут кишкової петлі, при якому порушується кровообіг у стінках кишечника. Сама кишкова трубка при цьому стає непрохідною. Як правило, для вирішення такої проблеми також потрібна операція.
Крім того, у доберманів часто слабке серце, тому для них слід контролювати кількість жирів у раціоні. Схильні ці собаки і до гіпотиреозу — захворювання, при якому знижується вироблення гормонів щитовидної залози. Найкраща профілактика — регулярна фізична активність і помірне, суворо розписане по годинах харчування зі збалансованим нутріентним складом.
Добермани мусять їсти тільки м'ясо
Сильніше помиляються тільки прихильники BARF (Bones and Raw Food), які вважають, що добермани, як і всі великі собаки, мають харчуватися так само, як їхні далекі предки — то пак м'ясом і кістками (такий собі аналог палео-дієти, тільки для домашніх тварин). Спасибі, що шкурами і копитами не пригощають.
Доберман — штучно виведена порода, і це вже вносить корективи у його раціон. І ви напевно хотіли б, аби ваш вихованець прожив довше, ніж вовк, який щохвилини ризикував загинути буквально від чого завгодно, в тому числі від отруєння або розриву стінок шлунка в результаті поїдання кісток. Пам'ятаєте про слабку мускулатуру ШКТ у доберманів, так?
М'ясо становить основу їхнього меню — переважно яловичина, іноді індичка, кролик, ягня. Попередньо м'ясо заморожують на 2-3 дні, а після розморожування обдають окропом. Пару разів на тиждень дають варені субпродукти, сир, кефір; раз на 1-2 тижні — варену морську рибу, очищену від кісток.
Щодня харчування добермана має включати в себе каші — рисову, гречану, вівсяну, пшоняну, іноді з невеликою кількістю висівок. У кашу можна додавати дрібно нарізані сирі овочі: капусту, моркву, буряк, кабачки. Деякі добермани охоче їдять огірки, помідори і яблука — їх можна навіть використовувати як частування при тренуваннях.
Сухий корм для добермана гірший за м'ясо
Міф про шкоду сухого корму виник у 90-ті, коли на ринку стали з'являтися зарубіжні товари — до того ні про який корм радянська людина не знала. Перші корми, що потрапили в наші руки і миски наших вихованців, дійсно були жахливими. Через повсюдну бідність попиту на більш якісну і дорогу продукцію для тварин не було, і адекватній пропозиції теж було взятися нізвідки. Ось і виросло багато людей з упевненістю, що сухі корми — зло.
Сучасні корми від хороших виробників — справжня їжа для космонавтів. Вони мають ідеальний баланс білків, жирів і вуглеводів, відрегульовану калорійність, достатню кількість клітковини і повний набір необхідних тварині вітамінів та мікроелементів. З огляду на вразливі органи травлення добермана, ветеринари вважають сухий корм більш прийнятним для годування цих собак.
Головне — купувати якісний продукт супер-преміум або холістік класу. Часто доберманам потрібен спеціальний корм для чутливого травлення — цей момент потрібно обговорити з ветеринаром. Корм не повинен містити штучних добавок, рослинних білків і будь-яких невиразних компонентів. Добросовісний виробник завжди вказує, які сорти м'яса і види субпродуктів він використовував і в яких пропорціях.
Важливо, щоб у добермана в розпорядженні завжди була чиста питна вода — це стосується і вихованця на «натуралці», але для собаки, що харчується сухим кормом, особливо актуально. Більш детальну інформацію про те, скільки їдять добермани і як вибрати корм, ви можете дізнатися на нашому сайті, отримавши безкоштовну консультацію ветеринара онлайн. Кваліфікований фахівець допоможе підібрати харчування добермана, виходячи з особливостей вашого вихованця. Якщо ж ви не впевнені в стані здоров'я тварини, не розраховуйте на інтернет і вирушайте до лікаря.