Люди поділяються на два типи: одні люблять лисих котів, інші жахаються від самого лиш їхнього вигляду. Якщо ви належите до першої групи і завели собі представника цієї породи, вітаємо: тепер з вами житиме найвідданіший у світі друг, невтомний компаньйон в іграх і любитель поспати обійнявшись. Абт котик якомога довше зберігав свою «інопланетну» красу і міцне здоров'я, йому потрібне збалансоване харчування.

Розберемося, чим і як годувати сфінкса — дорослого й кошеня.

Аби зрозуміти, як правильно годувати сфінкса, потрібно знати особливості породи, що залежать від харчування в першу чергу. Будь-яка кішка, навіть штучно виведена — хижак, тому потребує достатньої кількості тваринного білка. Слабке місце будь-якої кішки — нирки, тому кількість кальцію та інших мінералів у раціоні слід контролювати, а сіль зовсім виключити. Як будь-який кішці, сфінксові потрібно багато чистої води і не можна нічого солодкого.

Що стосується специфічних породних рис, котрі відносяться до харчування, їх усього дві. Температура тіла дорослих сфінксів досягає 39-40 градусів, кошенят — взагалі 42. Відповідно, ці кішки мають прискорений, порівняно з пухнастими побратимами, метаболізм, і для підтримки високої температури при відсутності шерсті їм потрібно більше їжі.

Апетит сфінкси мають відповідний, але свідомо регулювати кількість їжі і «стежити за фігурою» вони не можуть, тому їх легко перегодувати — метаболізм у цих кішок швидкий, але при безладному необмеженому  харчуванні він не врятує вихованця від ожиріння. Це означає, що кількість їжі потрібно ретельно контролювати — надмірне обмеження калорійності зашкодить тварині не менше, ніж переїдання.

Середню добову калорійність, необхідну вихованцеві, слід встановлювати разом з ветеринаром, оскільки рім базового метаболізму (енергетичних витрат у стані спокою), роль грає активність кішки, вік, стать, стан здоров'я.

Друга важлива особливість сфінксів — схильність до захворювань шкіри, в т. ч. акне. Загальний імунітет вони мають досить сильний, але шкіра, зважаючи на повну або часткову відсутність вовни, дуже вразлива. І тут перед багатьма господарями постає дилема: сфінкси багато пітніють, через що можуть відчутно пахнути і залишати всюди плями, а часте купання послаблює бар'єрні функції шкіри.

Це не означає, що кіт повинен бути або чистим, або здоровим. Ваше завдання — вчасно показувати вихованця ветеринарові, підібрати якісний шампунь і уникати в годуванні потенційних алергенів, оскільки алергічні реакції, навіть слабко виражені і короткочасні, знижують захисні властивості шкіри.

Готовий раціон сфінкса

Найпростіший спосіб забезпечити правильне харчування сфінкса — підібрати якісний корм. Він має містити не менше 33% білка і 23% жирів. У складі мають бути відсутніми білки рослинного походження (вони не засвоюються у кішок), соя, пшениця і зокрема глютен, цукор, сіль, будь-яке борошно. Склад має бути розписаний максимально детально: з яких видів м'яса і субпродуктів виготовлений корм, в якому співвідношенні підібрані інгредієнти і яким способом приготовлені.

Основа готового раціону — сухий корм. Вологий дають у якості доповнення. Якщо сфінкс здоровий, ніякі вітамінні добавки йому не потрібні — сухий корм вже містить усе необхідне в правильних пропорціях. Жувальні ласощі, які кішкам дають з метою зміцнення зубів і їх природного очищення, потрібно вписувати в загальну добову калорійність і ретельно дозувати, тому що ласун-сфінкс може просити їх постійно. При цьому не забувайте про спеціальні гігієнічні засобах для зубів, які можна замовити VMISKE.

Натуральне харчування сфінкса

Якщо ви — шанувальник розмаїття і натуральності, годуйте сфінкса тільки свіжими продуктами від перевірених постачальників. 60% добового раціону мають складати білкові продукти тваринного походження: м'ясо — на першому місці, субпродукти — на другому, риба — на третьому, на четвертому — перепелині яйця.

М'ясо — індичку, кролика, телятину, перепела — можна давати в сирому вигляді, попередньо проморозивши протягом 2-3 днів і обшпаривши окропом. Субпродукти — нирки, телячу і кролячу печінку, язик, яловиче серце — відварюють. Рибу вибирають тільки морську і умовно гіпоалергенну — тріску, хека, лосося, відварюють і очищують від кісток.

Яйця в сирому або відвареному вигляді дають по 2 штуки 1-2 рази в тиждень. 2-3 рази на тиждень дають безлактозні кисломолочні продукти — кефір, йогурт без добавок. Сир 5-9% дають раз на тиждень, кошенятам — частіше.

Щодня день в раціоні сфінкса має бути присутня каша, зварена на воді або нежирному бульйоні — рисова чи гречана. До неї додають трохи оливкової чи лляної олії або безлактозного вершкового масла, а також подрібнені варені овочі — гарбуз, моркву, броколі, цукіні, ріпу.

Протипоказані сфінксам не тільки солодощі, гострі страви і всілякий джанк-фуд, а й багато продуктів, що  вважаються нешкідливими або навіть прийнятними для кішок, зокрема:

    • ковбаси, м'ясні напівфабрикати;

    • смажене, копчене, в'ялене м'ясо і риба;

    • м'ясні та рибні консерви, призначені для людей;

    • незбиране молоко, вершки;

    • горіхи, бобові;

    • гриби в будь-якому вигляді;

    • річкова риба, особливо сира;

    • крупи, що містять глютен (пшенична, манна, вівсяна, ячмінна, булгур, кус-кус);

    • борошняні вироби, картопля;

    • солодкі фрукти.

Якщо сфінкс виявляє інтерес до продуктів, не згаданих у списку, краще запитати ветеринара, чи варто частувати вихованця таким ласощами. Кішці на натуральному харчуванні періодично слід давати вітамінно-мінеральні комплекси — призначає їх ветеринар.

Людська їжа вихованцеві протипоказана — навіть якщо страву приготовано з дозволених продуктів, сам спосіб приготування, що передбачає додавання солі й/або цукру, спецій та інших приправ не підходить сфінксові.

Чим годувати сфінкса-кошеня?

Маленьких сфінксів годують тим же, чим і дорослих, але м'ясо до 4-5 місяців дають у вареному вигляді, як і яйця. Малюкам 2-3 місяців щодня дають безлактозний кисломолочний сир, до 6 місяців поступово знижуючи частоту до 2 разів на тиждень, а до року — до одного. Субпродукти, рибу та овочі у меню вводять в 3-4 місяці. Молоко кошенятам дають тільки спеціальне, призначене для кішок.

Сухий корм кошенятам до 3 місяців можна розмочувати невеликою кількістю води. Вибирати потрібно спеціальні корми для кошенят — вони збагачені кальцієм, вітамінами і жирними кислотами, а також ферментами для легкого засвоєння та пребіотиками для формування здорової мікрофлори.

Навіть безпородним кішкам часто не підходить змішане харчування, а сфінксам — і поготів. Якщо ви берете кошеня з розплідника і хочете перевести його на інший тип харчування, ніж той, якого дотримувалися заводчики, робіть це поступово, консультуючись із ветеринаром і першими «батьками». Дотримуватися обраної стратегії бажано протягом усього життя вихованця, варіюючи продукти/корми за необхідності. Будь-які зміни в травленні і самопочутті кішки — привід для візиту до лікаря, а не довільних експериментів з харчуванням.

Консультацію ветеринара ви можете отримати на нашому сайті, а також замовити все, що може знадобитися сфінксові — корми, ласощі, іграшки, одяг, лежанки і дряпки, лотки і наповнювачі, шампуні та багато іншого.