Власники домашніх тварин регулярно задаються цим питанням, особливо знаходячи понівечений тапок або погризану ніжку дерев'яного столу. І це неспроста, адже збалансоване харчування впливає на всі сфери життя чотирилапого улюбленця. Ви могли бути свідком того, як поведінка собаки і її спосіб життя змінюється слідом за раціоном. Сьогодні ми відповімо на питання про те:
 

  1. Чому так відбувається?

  2. Як правильно підібрати корм?

  3. Яким чином це допоможе уникнути проблем зі здоров'ям?

  4. Чим годувати собаку під час вагітності?

  5. Який купити корм, якщо у собаки алергія?

Вік собаки

    І почнемо ми з самого початку - скільки років вашому чотирилапому чуду? Так-так, у собак, також як у людей, в різні періоди життя змінюються потреби в тих чи інших поживних речовинах, вітамінах і мінералах. Тому забувайте бабусині звички годувати всіх собак перловою кашею з однієї миски, далі ми дізнаємося, як саме вибір корму собаки залежить від її віку.

Корм для цуценят

    Якщо це ще малюк, то необхідно багато білка для розвитку молодого організму. Кальцій теж потрібен всім малюкам для розвитку зубів і кісток, але цуценятам дрібних порід потрібно значно менше ніж їх великим побратимам.

    Корм для цуценят має маркування Puppy або Junior, вони створені спеціально для малюків (віком до року, якщо маленька порода і до 1.5-2 року, якщо велика). До того ж цуценята мають прискорений метаболізм, вони більш активні і спалюють більшу кількість калорій, в порівнянні з дорослими тваринами. Ось чому ми настійно рекомендуємо годувати щенят правильним кормом зараз, щоб знизити ймовірність появи хвороб через кілька років.

Для дорослих собак

    Якщо ж ваш улюбленець або улюблениця вже виросли (більше року для маленьких порід, від року-півтора для середніх і великих), то вам потрібен збалансований корм з маркером Adult. Також він розділяється за розміром гранул: small breed, medium, large (див. нижче). У таких продуктах є всі необхідні інгредієнти (особливо кальцій і фосфор), вуглеводи і вітаміни для здоров'я і щастя собаки. На цьому етапі догляд за улюбленцем стає простіше, а тому просто приносьте побільше радості в життя вашого вихованця і стежте, щоб він не обзавівся надмірною вагою!

Для старіючих собак

    Раціон стариків (дрібні породи вважаються такими з 12-14 років, середні і великі - з 6-8 років) дієтичний, тому що їм уже не потрібно стільки енергії, як раніше. В даному випадку шукайте корм з маркером Senior або Sensitive. Він сповнений добавок і корисних речовин для травлення, а також жирних кислот для суглобів. Так як таке харчування має знижений вміст жиру, ветеринар може прописати молодому псу спеціалізований корм для старіючих собак з метою боротьби з ожирінням.

Як вибрати сухий корм для собак за розміром породи?

Це ще одне важливе питання, що стосується годування собак. Не пропускайте цей пункт, він має не останнє значення для здоров'я домашніх тварин.

Які різновиди гранул взагалі існують:

  1. Small breed - маленькі гранули для маленьких порід. Наприклад, Йоркширський тер'єр, Померанський шпіц, Цвергшнауцер;

  2. Medium breed - ідеальний вибір корму для середніх порід (Вельш коргі Пемброк, Бігль, Джек Рассел Тер'єр), але в цілому підходить собакам будь-яких розмірів;

  3. Large breed - для великих і величезних собак, таких як Лабрадор Ретрівер, Стаффордширський Тер'єр, Німецька вівчарка.

Очевидно, що дрібним породам буде непросто їсти large breed (або по простому "Великий корм"). А ось те, що проковтування small breed без пережовування підвищує ризик появи проблем із зайвою вагою - знають не всі. Далі ми пояснимо, як і чому слід підібрати своєму вихованцеві корм правильного розміру.

Для малих порід

    Навіть ті, у кого немає домашніх тварин знають, що маленькі породи собак активніше їх великих побратимів. Їх спосіб життя - це регулярна біганина, стрибання і випромінювання щастя. Для всього цього потрібно багато енергії, але це не привід багато їсти! Тому small breed містять більше білків, вуглеводів і поживних речовин, ніж корми для великих порід. Завдяки такій годівлі собака:

  1. Не буде відчувати проблем через переїдання;

  2. Отримає досить корисних речовин і енергії для активного способу життя.

Ви також можете зустріти ярлик adult small breed - це говорить про те, що у виробника є окрема лінійка для дорослих собак дрібних порід, для цуценят (puppy small breed) і для літніх (senior small breed).

Для собак середнього розміру

    Тут вибір корму максимально простий: Вам потрібно знайти продукт з позначкою medium. За великим рахунком це збалансований корм для активних собак різних розмірів. Ідеальним вибором такої корм буде для домашніх тварин, які в середньому важать від 10 до 25 кілограм.

Для великих і гігантських порід

    А ось зі здорованями підібрати корм вже не так просто, адже вони схильні до набору зайвої ваги. Кальцій є дуже важливим інгредієнтом в раціоні великих собак. Якщо ваш "малюк" важить більше 25 кілограмів, то для догляду за здоров'ям його скелета вкрай бажано купити корм з ярликом large breed. Великий розмір гранул змушує собаку пережовувати їжу, що на додачу до низького вмісту жиру направлено на уникнення проблем із зайвою вагою.

Клас корму

Наступним пунктом у виборі корму ми розглянемо розділення по класах:

  • Економ клас;

  • Преміум клас;

  • Супер-преміум клас;

  • Корми Холістік (Holistic).

Матеріали і співвідношення ціна/якість корму можуть різнитися всередині одного класу, в залежності від виробника. Далі ми докладніше розглянемо кожен з них, щоб ви зробили правильний вибір для свого вихованця.

Економ клас

    Як зрозуміло з назви, економ клас - найдоступніший варіант. Зазвичай їх роблять із зерна і сої, а "м'ясна" складова - в кращому випадку курячий жир другого сорту, кісткове борошно та консерванти. Смакові якості таких кормів досягаються за рахунок подразнення смакових рецепторів собаки сіллю і цукром, що може призвести до розвитку атеросклерозу, цукрового діабету і викликати інші тяжкі порушення обміну речовин.

    При довгому годуванні домашніх тварин такою їжею можна помітити погіршення зовнішнього вигляду і регулярне переїдання, тому що енергетична цінність продуктів низька. Але навіть одноразове вживання небезпечно для здоров'я!

    Ваша собака не буде ділитися з вами цим кормом не тому що він їй до смаку, а тому що вона любить вас і не хоче щоб ви страждали.

Приклади брендів економ класу: Dog Chow, Practik, Ройчер, Пан Пес, Гав !, CLUB 4 PAWS, Darling, Chappi, Nutra Mix, SPORTMiX.

Преміум клас

    Корми преміум більш поживні за рахунок більшого вмісту м'яса - м'ясо-кісткового борошна і субпродуктів, які не можуть позитивно впливати на організм. Але найбільшу небезпеку такі корми являють при тривалому вживанні, тому що через штучні підсилювачів смаку і запаху, барвників і консервантів у вашого вихованця можуть розвинутися алергія і інші хронічні хвороби.

Використання таких кормів краще уникати.

    Приклади брендів преміум класу: Profine, Home Food, Morando, Happy Dog, Brit Premium, Royal Canin, PURINA PRO PLAN, Optimeal, JOSERA, Bosch, Trainer, Hill's.

Супер преміум клас

    В основі корму супер-преміум класу - натуральне м'ясо, вирощене з дотриманням технологій, що пройшов правильну термічну обробку і має всі необхідні сертифікати якості. Така їжа не містить в собі шкідливі добавки. Для привабливого запаху в її складі використовують натуральні рибні та м'ясні бульйони, спеції з фенхеля і розмарину, який в свою чергу є натуральним консервантом. Вітаміни та мінерали, зазначені на упаковці, забезпечують собаці природну красу і здоровий вигляд.

Приклади брендів супер преміум класу: Arden Grange, Carnilove, Nutram, Earthborn Holistic.

Холістік

    Холістік - з тих кормів, які не соромно спробувати самому кілька разів, адже він виготовляється з еко-інгредієнтів. Вони мають відповідне маркування та сертифікацію безпеки вживання в їжу людям. У складі (в залежності від виробника) знаходиться до 80% натурального свіжого м'яса, овочів, фруктів і спецій. Завдяки свіжому м'ясу корм має найпривабливіший і природний запах для вихованця.

Раціон собаки може складатися виключно з холістіка, так як він містить всі інгредієнти в ідеальних пропорціях для покриття всіх потреб в поживних речовинах, мінералах і вітамінах. Ваш хвостатий друг буде безмірно вам вдячний за миску з холістіком кожен день, і натомість буде дарувати радість протягом довгих років.

Приклади брендів холістік кормів: Grandorf, Barking Heads, GO !, NOW Fresh, ACANA і ORIJEN, Platinum, Alpha Spirit.

Склад корму

    Наступним етапом у виборі корму для вашого улюбленця буде аналіз складу. Найголовніше при цьому - все інгредієнти вказуються в порядку зменшення пропорції. У перших 4-5 повинні бути м'ясні продукти. Якщо ж на початку вказані тільки рослинні, то ваш пес їстиме "порожній" безкорисний корм.

    Наприклад, склад корму Josera Баранина і рис: м'ясна борошно з баранини - 25,0%, рис - 25,0%, кукурудза, кукурудзяна мука, буряковий жом. Свіжим м'ясом тут і не пахне.

При виборі м'ясного змісту важливі дві речі:

  1. Це натуральне м'ясо або м'ясо-кісткове борошно? Очевидно, має бути перше.

  2. Чи немає у вашій собаки алергії на це м'ясо (наприклад на курятину або яловичину)?

    Після цього погляньте на список вітамінів і мінералів. Ви повинні відразу знайти кальцій і фосфор. Це два елементи, баланс яких необхідний для здоров'я скелета і всього опорно-рухового апарату взагалі всіх ссавців. Тому не дивуйтеся, якщо в складі корму виявиться риб'ячий жир - він має прекрасний зміст фосфору та інших поживних речовин.

Також не зайвими в складі кормів будуть:

  • Глюкозамін і Хондроїтин - ці добавки зміцнюють суглоби і зв'язки, що забезпечує активне довголіття вашого вихованця;

  • овочі і фрукти - це корисна клітковина для правильного функціонування всіх відділів шлунково-кишкового тракту;

  • Інулін, Таурин, L-Карнитин - корисні добавки для роботи серця, мозку, кровотворної функції;

  • комплекси природних антиоксидантів.

Кращі виробники

    Підбір корму - це кропітке завдання власника, тому що кожна тварина індивідуальна, і при виборі потрібно врахувати не тільки породу, розмір і вік, а й рівень активності, смакові пристрасті, особливості травної системи, особливості здоров'я, в тому числі гормональний фон, вагітність, пологи і т.д.

Якщо мова йде про бренди найвищої якості, що існують на українському ринку, то вас і вашого вихованця зацікавить наступний список:

  • Grandorf;

  • Go! Natural;

  • NOW Fresh;

  • ACANA;

  • ORIJEN;

  • Barking Heads;

  • Platinum;

  • Alpha Spirit;

  • Nutram;

  • Pronature Holistic.

Чим годувати собаку при алергії?

    При появі у собаки алергічних реакцій необхідно дуже ретельно перевіряти і аналізувати склад нового корму. Ми настійно не рекомендуємо використовувати в їжу корми, що містять: кукурудзу, сою, пшеницю і їх похідні (висівки, січка, борошно, глютен, клейковина і т.д), розпливчасту назву "білок/протеїн тваринного походження", буряковий жом / макуха, томати, томатний жом, солі (хлорид калію, хлорид натрію), штучні ароматизатори, підсолоджувачі, цукор, підсилювачі смаку, фарбники.

    Існують беззернові корми, в складі яких ви не знайдете зерно тощо. Але це не означає, що всі гіпоалергенні корми такі. Виробники гидролізують білок до амінокислот і, завдяки цьому, організм собаки не влаштовує скандал з усіма витікаючими наслідками (як би двозначно в даному контексті це не звучало). Як і при переході на лікувальні корми, перед зміною раціону собаки слід проконсультуватися з ветеринаром.

Який корм підійде для годуючих

    Якщо недавно у вашій чотирьохлапій сім'ї відбулося поповнення, то вам потрібно купити корм Starter. Він спеціально призначений в їжу для матері під час вагітності та лактації, і для прикорму цуценят з 21 дня.

    Деякі виробники, наприклад Grandorf, Now Fresh, не випускають окрему формулу Starter. Вони адаптували свою формулу Puppy/Kitten для малюків з 21 дня і для їх матусь. Перший прикорм рекомендується вводити в розмоченому вигляді (водою кімнатної температури) або використовувати з вологими кормами цих же виробників.

Підведемо підсумки

    Отже, в даній статті ви отримали вичерпну інструкцію про те, як, навіщо і чому виробники поділяють корми на різні лінійки. Озброївшись цими знаннями, ви можете без зусиль підібрати своєму улюбленцю правильне харчування.

P.S. Краще витратитися на гарне харчування, ніж на хороше лікування.