Що таке зубний камінь і чим він небезпечний?

Зубним каменем називають тверді вапняні відклади на зубах. Як правило, вони складаються із суміші карбонату й фосфату кальцію з домішками органічних речовин і мікроорганізмів. Запущений зубний камінь може призводити до запалення ясен, пульпіту та періодонтиту, утворення карієсу і втрати зубів.

Як утворюється зубний камінь?

Головна причина виникнення зубного каменю — неправильне харчування. Коли тварина їсть тверду їжу — наприклад, сухий корм, поверхня зубів очищується природним чином. Відповідно, якщо кішка або собака харчується тільки м'якою їжею, на зубах утворюється зубний наліт, який з часом може затвердіти і перетворитися на зубний камінь. Сприяють цьому бактерії, що живуть в ротовій порожнині.

Ще гірші справи, якщо тварину годують зі столу. Через невідповідну їжу порушується природна кислотність і мікрофлора порожнини рота, що тільки прискорює процес утворення зубного каменю, не кажучи вже про те, що повсякденна людська їжа шкідлива для всього організму тварини, а не тільки для зубів.

Причинами виникнення зубного каменю також можуть бути:

  • вік — кішкам і собакам віком понад 3 роки потрібно проводити огляд ротової порожнини частіше;
  • неправильне розташування зубів;
  • надмірно шорстка поверхня зубів;
  • порушення обміну речовин — зокрема, сольового, через що солі кальцію утворюють наліт.

Серед собак зубний камінь найчастіше виникає у дрібних порід — той-тер'єрів, пекінесів, йоркширських тер'єрів, болонок і т. п. У котячих «рядах» до цієї проблеми найбільш схильні  персидські, британські, шотландські кішки.

Симптоми:

  • неприємний запах з рота;
  • клацання зубами;
  • зниження апетиту, помітні труднощі під час прийому їжі;
  • зміна кольору зубів (зубний камінь має брудно-жовтий або коричневий колір, і відповідальні господарі, що регулярно оглядають зуби вихованця, вчасно помічають проблему);
  • надмірне виділення слини;
  • підвищення температури тіла.

Іноді тварини, особливо собаки, відчуваючи через камінь дискомфорт у роті, починають гризти предмети, не призначені для цього. Перш ніж сварити вихованця, зазирніть до нього в пащу – напевно, він так себе поводить не через складний характер. 

Профілактика зубного каменю: засоби Orozyme для чищення зубів

Найбільш ефективна та очевидна профілактика зубного каменю у тварин — правильне збалансоване харчування, яке забезпечить не тільки природне очищення зубів, але і здоровий обмін речовин. Важливо також регулярно оглядати зуби вихованця на предмет плям, нальоту й інших проявів. Не зайвими будуть жувальні іграшки і тверді ласощі.

Не пропускайте планові огляди у ветеринара, навіть якщо тварина має здоровий вигляд. Досвідчений лікар може виявити перші прояви зубного каменю, навіть якщо ви через незнання їх не помітили.

Якщо на зубах вихованця вже утворився наліт, регулярно проводьте чистку зубів. Найбільш ефективним засобом для цієї процедури на сьогодні вважається Orozyme (Орозим) — гель, що містить лактоферин і комплекс ензимів, які розщеплюють наліт, нормалізують мікрофлору ротової порожнини і знімають запалення. Засіб підходить для собак великих і дрібних порід, кішок, тхорів.

Використовувати гель Orozyme легко і зручно — його можна просто «згодувати» вихованцеві. Препарат відрізняється приємним для тварин смаком і не має різкого запаху, тому навіть вибагливі пухнастики із задоволенням облизуються, отримавши такий «смаколик». І саме рухи язика разом із активним виділенням слини підсилюють дію Орозиму, сприяючи його розподілу по ротовій порожнині.

Для великих собак у комплекті є щітка-насадка на палець, якою господар може самостійно «пройтися» по зубкам вихованця, а для кішок, дрібних собачок і тхорів — аплікатор, що спрощує введення гелю в ротову порожнину.

Чистити зуби гелем Orozyme слід один раз в день, від 1 до 4 разів на тиждень, залежно від швидкості утворення нальоту і його щільності. Перед застосуванням краще проконсультуватися з ветеринаром — особливо, якщо крім нальоту у вихованця є інші неприємності з зубами та/або яснами.

В якості профілактичного засобу можна використовувати також жувальні смужки Orozyme, які випускаються в трьох розмірах: для дрібних, середніх і великих порід собак (перші можуть підійти і кішці). Пластинки містять антисептик, що знижує кількість бактерій, «відповідальних» за неприємний запах з рота й утворення зубного нальоту і каменю. Пружні та смачні, смужки Орозим можуть бути корисними ласощами для тривалого жування. 

Лікування зубного каменю

Затверділий зубний камінь доведеться видаляти у ветеринара. Для цього використовуються два методи: механічний і ультразвуковий. Перший спосіб дешевший, але й ефективність його нижча. Механічна чистка може бути ручною (за допомогою спеціальних інструментів) або апаратною. Часто для неї може знадобитися загальний наркоз або, як мінімум, використання седативних засобів, оскільки процедура тривала й не дуже приємна.

Ультразвукова чистка ефективніша — хвилі можуть упоратися навіть із дрібним каменем на важкодоступних ділянках, чим механічний спосіб може похвалитися далеко не завжди. Ця процедура менш болюча, і наркоз може знадобитися тільки агресивним тваринам. Якщо проблему не запускати, вихованець може зовсім не відчути фізичного дискомфорту під час чищення. Проводять ультразвукову чистку 1-2 рази на рік, іноді — частіше.

Якими б не були досягнення сучасної ветеринарії, краще не доводити тварину до таких втручань, і дотримуватися профілактичних заходи, регулярно оглядаючи зуби вихованця. Здоров'я вашого домашнього улюбленця — у ваших руках.